MonoCalendar 0.6.2 - en to it translation catalogue (79 entries)

en: Version:
it: Versione:

en: Author:
it: Autore:

en: About MonoCalendar
it: Informazioni su MonoCalendar

en: Close
it: Chiudi

en: Calendar's editor
it: Editor di calendario

en: Borja Sanchez Zamorano <borsanza@gmail.com>
it: Stefano Trabucco <stefano.trabucco@gmail.com>

en: GNU General public license
it: Licenza GPL GNU

en: &Close
it: &Chiudi

en: &Open MonoCalendar
it: &Apri MonoCalendar

en: &Edit
it: &Modifica

en: &View
it: &Visualizza

en: &Help
it: &Aiuto

en: New &event
it: Nuovo &evento

en: New c&alendar
it: Nuovo C&alendario

en: &Import...
it: &Importa...

en: E&xport...
it: E&sporta...

en: &Preferences
it: &Preferenze

en: &About us...
it: &Info...

en: Day
it: Giorno

en: Week
it: Settimana

en: Month
it: Mese

en: Lateral
it: Laterale

en: New Calendar
it: Nuovo Calendario

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Information
it: Informazioni

en: Calendars
it: Calendari

en: &Check updates
it: &Controlla Aggiornamenti

en: &Go Today
it: &Vai ad Oggi

en: View &days
it: Visualizza &giorni

en: View &months
it: Visualizza &mesi

en: View &weeks
it: visualizza &settimane

en: &Next
it: &Successivo

en: &Previous
it: &Precendente

en: &Select Language
it: &Seleziona Lingua

en: New event
it: Nuovo evento

en: M/%d
it: %d/MM

en: ddd, MMM %d
it: ddd, %d' di 'MMM

en: dddd, MMMM %d
it: dddd, %d ' di 'MMMM

en: Personal
it: Personale

en: Work
it: lavoro

en: Without title
it: Senza titolo

en: Catalan
it: Catalano

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: English
it: Inglese

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Basque
it: Basco

en: French
it: Francese

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Dutch
it: Olandese

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese - il Portogallo

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese - il Brasile

en: Russian
it: Russo

en: Chinese (PRC)
it: Cinese - PRC

en: Chinese (Taiwan)
it: Cinese - Taiwan

en: manual
it: manuale

en: daily
it: giornaliero

en: weekly
it: settimanale

en: monthly
it: mensile

en: Preferences
it: Preferenze

en: Translucency
it: Trasparenza

en: Updates
it: Aggiornamenti

en: Search updates:
it: Cerca aggiornamenti:

en: First day of week:
it: Primo giorno della settimana:

en: Days by week:
it: Giorni per settimana:

en: Time format:
it: Formato ora:

en: Calendar
it: Calendario

en: Advanced
it: Avanzato

en: Notify icon
it: Icona di notifica

en: Time
it: Orario

en: Show the notify icon of MonoCalendar
it: Mostra l'icona di notifica di Monocalendar

en: Language
it: Linguaggio

en: Select language
it: Seleziona linguaggio

en: Show: % hours
it: Mostra: % ore

en: Available version {0}. Download it from:
it: Nuova versione disponibile: {0}. Scaricala da:

en: This version of MonoCalendar ({0}) is the current
it: Questa versione di Monocalendar ({0}) è la corrente
